Statantys naują namą tikriausiai svarsto apie įvairias šildymo technologijas. Grindinis šildymas klausimų nekelia, tačiau ar reikalingos ir kitos technologijos, pavyzdžiui, šildomos lubos, kondicionieriai, rekuperatorius, saulės baterija ant stogo ir t.t. Visa tai kainuoja nemažai, todėl pasverti investicijas reiktų blaivia galva.

Pasyvus namas dažniausiai neturi tradicinės katilinės, kurioje stovi boileris, katilas, ant sienos priraizgyta vamzdelių ir visokių vožtuvų. Jau tapo gana įprasta pasyvius namus statyti apšildomus geoterminiais sprendimais – energija imama iš žemės nuo grunto temperatūrų skirtumo. Kitas alternatyvus būdas – oras-oras energija. Čia ir atsiranda toks daiktas, kaip rekuperatorius.

rekuperatorius

Iš vidaus jis atrodo gana paprastai – du susukti vamzdžiai. Veikimo principas irgi elementarus – iš išorės paduodamas šaltas oras yra pašildomas nuo išeinančio į išorę prikvėpuoto ir šilto oro. Vienas oras keičiamas kitu, o šaltasis tiesiog šildomas šiltuoju. Jei reikia papildomai įjungiamas kaitinimo elementas ir šaltas oras dar labiau pašildomas. Tiesiog greičiau, nes šildymo procesas esant dideliems temperatūrų skirtumams yra lėtesnis. Per kiek laiko -25 laipsnių orą sušildysite iki +15 naudodami vien tik išeinantį 20-22 laipsnių orą? Gana ilgai… Dėl to ir pasitelkiama į pagalbą elektriniai prietaisai. Paprastai rekuperatorius yra tik viena iš vėdinimo sistemos dalių. Kambariuose turi būti išvedžiota sudėtinga cirkuliacinė sistema, kuri nustatytų, kuriame kambaryje temperatūra nukrito ir įjungtų ventiliaciją iš kitų kambarių, kad šiltas oras eitų į vėsesnę patalpą.

Tai kompiuteriu valdoma sistema, kurią sumontuoti gali tik profesionalai. Jei grindinio šildymo vamzdelius gali išraityti namo šeimininkas su draugais per savaitgalį, tai rekuperatoriaus taip lengvai nepastatysi. Be to reikia numatyti ir vietą, kur jis stovės. Greičiausiai tai būna garaže, nes katilinės, kaip tokios tiesiog nėra.

Pasyvusis namas paprastai dar naudojasi ir saulės energija, tačiau su rekuperatoriumi ji nelabai susijusi. Jos užduotis – šildyti vandenį arba kaupti elektros energiją, kuri būtų panaudojama sutemus. Tai papildomas sprendimas norintiems sumažinti elektros sąskaitas (už šildymą ir taip mokėti nieko nereikia…)

Rekuperatoriaus kaina yra gana nedidelė – 1000-2000 eurų, tačiau nereiktų pamiršti, kad papildomai kainuos jo įrengimas ir visa ventiliacinė sistema. Mūsų oro sąlygomis vien rekuperatoriaus šildymui nepakaks, todėl tai turi būti kaip alternatyva kitam – stabilesniam šildymui elektra arba dujomis.

Ar tikrai rekuperatorius reikalingas jūsų namams? Jei turite tradicinę katilinę – tikrai ne. Statote pasyvų namą, kuris būtų nepriklausomas nuo elektros, šilumos ir kitų energijos resursų? 99%, kad rekuperatoriaus prireiks.

 

Similar Posts