Stumdomos durys šiandien naudojamos ne tik spintose ir kasdien vis labiau populiarėja. Daugumoje šiuolaikiškų butų kyla patalpų atskyrimo problema, kurią puikiai padeda išspręsti būtent stumdomos durys.
Stumdomos durys – tai kambarius skiriančių durų tipas. Jos atsidaro pastumiant horizontaliai į vieną ar kitą pusę iki specialių bėgelių pabaigos. Interjere tokios konstrukcijos atrodo neįprastai, bet tuo pačiu ir labai įdomiai bei ypatingai, jei pasirenkamos kokybiškos medžiagos.
Beje, stumdomas duris gali sudaryti iki 8 segmentų. Tačiau įprastuose butuose su neplačiais praėjimais į kambarius pakanka ir vieno ar dviejų stumdomų durų segmentų. Stumdomos durys gali būti pagamintos iš:
- Kombinuotų medžiagų, kurios apklijuotos vertingų medžių rūšių lukštu;
- Medžio masyvo;
- Medžio ir stiklo;
- Stiklo ir aliuminio, su vitražo ar kitais dekoro elementais.
Kaip tvirtinamos stumdomos durys?
Tam, kad duris būtų galima vadinti stumdomomis ir jos tokios iš tikrųjų būtų, naudojamas specialus mechanizmas, kurį sudaro:
- Profilis;
- Ratukai;
- Fiksatorius;
- Ribotuvas.
Paskutiniai du elementai (fiksatorius ir ribotuvas) tvirtina duris, neleisdami joms slinktis per toli, t.y. apriboja durų judėjimą konkrečiame atstume. Be to, fiksatorius tvirtinamas ant sienos iš viršaus, o ribotuvas – ant grindų.
Skaičius ratukų, kuriais durys juda, priklauso nuo plokščių svorio. Todėl, kuo durys aukštesnės, tuo daugiau (iki 4) ratukų reikia. Be to, stumdomų durų mechanizmui taupyti nevertėtų, ypač jei renkatės sunkią ir brangią durų plokščių medžiagą.
Funkcinis išdėstymas
Stumdomas duris patogu naudoti tuomet, kai laikas nuo laiko būtina atskirti dvi skirtingas patalpas. Pavyzdžiui, svetainę ir miegamąjį vieno kambario bute. Tuomet su stumdomomis durimis erdvė lieka vientisa, bet kai reikia, durys lengvai užsidaro ir kambaryje atsiranda dvi atskiros zonos.
Neabejotiną stumdomų durų privalumą galima pajausti įrengiant duris tarp miegamojo ir vonios kambario bei tarp svetainės ir virtuvės. Gaminant maistą ir tvyrant įvairiausiems kvapams duris galima uždaryti ir nesijaudinti, kad virtuvės kvapai įsigers į svetainės baldų apmušalus. O baigus gaminti vakarienę duris galima atidaryti, padengti stalą ir nesudėtingai bei greitai maistą atnešti iš virtuvės į svetainę.
Erdvės taupymas
Itin mažose erdvėse stumdomos durys patogios tuo, kad neužima daug vietos kai būna atvertos. Įprastos atvertos durys reikalauja daugiau vietos. O durys ant bėgelių tiesiog juda išilgai sienos, todėl jei reikia, palei praėjimą galima pastatyti baldus. Judėdamos durų plokštės baldų nelies.
Siauruose prieškambariuose ir koridoriuose, kur paprastai įmontuotuose balduose saugomi daiktai, stumdomos durys labai pasiteisina. Jos ne tik taupo siauro praėjimo vietą, bet ir padeda nesunkiai rasti reikalingą daiktą, jei durų konstrukciją sudaro keli segmentai.
Paslėpta mintis
Būna taip, kad pagrindinėje patalpoje, pavyzdžiui, virtuvėje, įrengta sandėliavimo vieta konservams, buities rakandams, maisto produktams, valymo priemonėms ir pan. O tam, kad visi tie namų apyvokos reikmenys ir atsargos nebūtų matomos, jas galima originaliai ir praktiškai paslėpti. Žinoma, čia vėl pagelbės stumdomos durys.
Būtina pabrėžti, kad tokiu atveju stumdomų durų konstrukcija gali būti paslėpta ir nepastebima, t.y. tokios pat spalvos ir medžiagos kaip ir sienos. Arba priešingai – išsiskirti, t.y. kitokios faktūros, pavyzdžiui, iš matinio stiklo su mediniais rėmeliais.
Kambario apstatymo elementas
Tokiu atveju, kai namuose yra pakankamai erdvės bet kokios konfigūracijos ir formos daiktams, stumdomos durys įprastą ir niekuo neišsiskiriantį interjerą gali paversti stilingu ir kūrybišku.
- Pirmiausia, plačią ir lygią plokštę galima padengti kuo tik pageidaujate – fototapetu, nudažyti ar dar kaip nors.
- Kaip medžiagą durims galima naudoti ne tik stiklą, bet ir polikarbonato plokštes, senas lentas ar sodo vartų segmentą.
- Patartina rinktis skirtingų spalvų stumdomų durų plokštes. Arba spalvą parinkti kaip sienų, bet pasirinkti kitokią faktūrą ir reljefą.
Jūsų fantazijai ribų nėra, o meistrai šiandien gali įgyvendinti kone visas jūsų fantazijas ir svajones. Pavasaris – puikus laikas naujam remontui ir drąsių idėjų įgyvendinimui. Tad pirmyn!