Vienas iš esminių ūkininkų darbų pavasarį – pasėti pasėlius. Senovėje tai darydavo vyrai rankomis. Tiesiog leisdavo tarp pirštų grūdus ir taip apiberdavo visą lauką. Deja, šis sėjimo būdas nugrimzdo užmarštin. Ūkininkai naudoja gana sudėtingus žemės ūkio padargus sėjai – sėjamąsias mašinas arba paprastai tariant – sėjamąsias. Kaip veikia tos sėjamosios? Tai universali mašina, kuri gali būti ne vieno proceso kūrėja. Kartais sėjamosios yra kabinamos ne iš karto prie traktoriaus, o dar prie kitos žemės apdirbimo mašinos, taip vienu metu paruošiama žemė ir sėjamos sėklos. Kaip viskas veikia – išsamiau tam tikrais etapais.

Žemės paruošimas

Prieš sėją, žemė paprastai yra paruošiama – apdirbama, kultivuojama, lėkščiuojama arba gremžiama, siekiant pašalinti augalų likučius, suardyti žemes paviršių ir pagerinti dirvos struktūrą. Atkreipiame dėmesį, kad žemės arti nebūtina. Tiesiog pašalinama seniau augintų augalų ražiena ir iš karto pereinama prie sėjimo.

Sėklos padavimas

Sėklos yra paduodamos iš sėklos talpyklos į sėjimo agregatą per sėklos padavimo mechanizmą. Šis mechanizmas gali būti sukamasis, svyruojantis arba smūginis. Jis užtikrina, kad sėklos būtų vienodai paskirstytos per visą sėjimo plotį.

Sėklos dozavimas

Sėjamoji turi dozavimo sistemą, kuri nustato sėklos kiekį, kuris turi būti išbarstytas per tam tikrą atstumą. Dozatorius gali būti mechaninis, pneumatinis arba elektroninis. Jis reguliuoja sėklos kiekį, užtikrindamas, kad sėklos būtų pasodintos tinkamais atstumais viena nuo kitos ir tinkamu tankumu.

Sėklos įterpimas į žemę

Sėjamoji turi sėjimo agregatą su specialiais sėjimo prietaisais, kurie įterpia sėklas į dirvą. Sėjimo prietaisas gali būti atviros arba uždarytos sistemos. Atviros sistemos tiesiog įterpia sėklas į atvirą dirvos griovelį, o uždarytos sistemos – į uždarytą griovelį. Sėjimo prietaiso gylis ir atstumas tarp sėklos taškų reguliuojamas atsižvelgiant į pasėlio rūšį ir auginimo sąlygas.

Sėklos užbėrimas žeme

Kai sėklos yra įterptos į dirvą, sėjamoji uždengia jas dirva, kad apsaugotų nuo paukščių, kenkėjų ir kitų išorinių veiksnių. Tam naudojami uždangos diskai arba plūgai. Uždangos diskai yra prietaisai, skirti užstumti dirvą ant sėklos griovelių. Jie gali būti nustatyti tam tikru kampu, kad dirva būtų užstumta tam tikru storiu ant sėklos vietos. Plūgai taip pat naudojami užberti sėklos griovelius, kad sėklos būtų gerai paslėptos nuo kenkėjų ir padidėtų sėklos sudygimo tikimybė.

Dirvos presavimas

Kai sėklos yra užbertos dirva, sėjamoji gali naudoti specialius spaudimo ratukus arba kitus prietaisus, kad dirva būtų supresuota. Tai padeda užtikrinti geresnį vandens bei maistinių medžiagų patekimą į jau užsėtą dirvą, taip pat apsaugo sėklą nuo vėjo erozijos ir džiovinimo.

Tręšimas

Kai kurios sėjamosios turi papildomą birių trąšų padavimo sistemą, leidžiančią trąšas vienu metu su sėkla įterpti į dirvą. Tai padeda pasiekti geresnį pasėlio auginimo efektyvumą, nes trąšos yra tiesiogiai šalia sėklos ir galima sumažinti trąšų.

Sėjamosios gali būti įvairių dydžių ir konstrukcijų, atsižvelgiant į pasėlio rūšį, ūkininko poreikius ir turimas technines galimybes. Jos gali būti rankinės, pusiau mechanizuotos arba visiškai mechanizuotos. Be to, naujausi sėjamųjų modeliai naudoja pažangias technologijas, tokias kaip GPS, automatiniai gylio ir atstumų nustatymai, kad užtikrintų optimalią sėją ir geriausius rezultatus.

Sėjamosios yra tarsi didžiuliai robotai, vienu metu atliekantys daugybę procesų. Jos tai daro itin efektyviai ir kokybiškai.

Similar Posts